Czym zajmuje się prywatny detektyw
Osoba wykonująca zawód detektywa zajmuje się zbieraniem, przetwarzaniem oraz przekazywaniem informacji na temat osób, przedmiotów oraz zdarzeń. Działa on na zlecenie klienta, a wykonywane przez niego czynności nie mogą wkraczać w pole zastrzeżone dla organów oraz instytucji państwa, takich jak policja, prokuratura czy służby specjalne. Do czynienia możemy mieć między innymi z prywatnym detektywem. W czym się specjalizuje?
Prywatny detektyw zajmuje się sprawami dotyczącymi osób prywatnych oraz gospodarczymi. Pierwsze z nich polegają między innymi na poszukiwaniu zaginionych lub ukrywających się osób, spraw rozwodowych jak zbieranie dowodów zdrady np. poprzez obserwację oraz spraw kryminalnych jak kradzieże, włamania, oszustwa, wymuszenia, szantaże. Detektyw od spraw gospodarczych bardzo często pracuje dla wywiadowni gospodarczych. Zakres jego obowiązków obejmuje na przykład sprawdzanie wiarygodności kontrahenta i jego wypłacalności czy poszukiwanie majątku mogącego zaspokoić roszczenia wierzyciela. Z usług prywatnych detektywów bardzo często korzystają firmy ubezpieczeniowe, które podejrzewają, że zgłaszane szkody nie odpowiadają rzeczywistym. Osoby, które wykonują omawiany zawód mogą się także zajmować rozwiązywaniem spraw dotyczących bezprawnego wykorzystywania znaków towarowych, nazw handlowych czy tych odnoszących się do czynów nieuczciwej konkurencji.
Jakiego rodzaju usługi świadczy prywatny detektyw? Można je podzielić na te dla osób prywatnych oraz firm. Do pierwszej kategorii zalicza się poszukiwanie osób zaginionych, sprawdzanie, czy w danym pomieszczeniu nie została ukryta aparatura szpiegująca (dysponują oni profesjonalnym sprzętem, który pozwala wskazać zarówno te działające, jak i nieaktywne), prowadzenie spraw rozwodowych oraz rodzinnych, obserwację niewiernych partnerów oraz zbieranie materiałów dowodowych. Co do firm, mogą one zlecać prywatnym detektywom weryfikację pracowników, przeprowadzanie wywiadów gospodarczych, zbieranie materiałów dowodowych w sprawach gospodarczych, biznesowych i majątkowych, przeprowadzanie wywiadów gospodarczych oraz usługi z zakresu doradztwa detektywistycznego, takie jak na przykład problemy z egzekwowaniem długów.
Ile kosztuje wynajęcie detektywa, ile bierze detektyw za dzień obserwacji?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: Ile kosztuje wynajęcie detektywa. Nie zawsze można jednoznacznie oszacować końcowy koszt usługi realizowanej przez prywatnego detektywa. Wpływa na to wiele czynników, które trudno jest nieraz przewidzieć zaraz po przyjęciu zlecenia. Już w trakcie realizowania czynności detektywistycznych mogą wystąpić okoliczności, które wpłyną na czas i zakres prowadzonej sprawy, mogą pojawić się trudność, które zdeterminują zastosowanie bardziej wyrafinowanych i zaawansowanych metod śledztwa detektywistycznego niż planowano to na wstępie oraz mogą pojawić się inne elementy, które ostatecznie zwiększą koszty działań biura detektywistycznego choćby dla przykładu podać dodatkowe koszty jak np. pobyty w restauracjach, hotelach czy przejazdy w miejsca bardzo odległe, których nie brał pod uwagę zleceniodawca sprawy przychodząc do biura detektywistycznego. W takich przypadkach bardzo ważnym aspektem jest płynna komunikacja z prywatnym detektywem, który na bieżąco powinien przekazywać informację o postępach w sprawie, a przede wszystkim o ewentualnym wzroście kosztów, o których należy powiadomić zleceniodawcę.
To czy można wykonać zadanie, które znacząco podniesie koszt zlecenia należy bezwzględnie uzgodnić ze zleceniodawcą, który wyrazi lub nie zgodę na np. przejazd do innego odległego bardzo miasta czy pobyt w drogim hotelu. Bardzo często podczas realizacji zlecenia detektywistycznego dochodzi do sytuacji, których ujawnienie zdobytych informacji dla zleceniodawcy oznacza diametralne zmiany w jego dotychczasowym życiu, życiu jego dzieci lub całej nawet rodziny. Dlatego tak ważny jest moment wynajęcia prywatnego detektywa, jest to wybór, który musi być bardzo przemyślany. A przy nim powinno się wziąć pod uwagę wiele czynników jak opinie dotychczasowych klientów, doświadczenie zawodowe detektywów, kreatywność, elastyczność oraz oczywiście zachowanie pełnej dyskrecji. Ceny usług detektywistycznych w tej branży na przykład choćby z za obserwację oscylują w granicach od 100 zł do 250 zł netto za godzinę pracy zespołu detektywów. Tani nie znaczy gorszy, a droższy nie znaczy, że będzie lepszy.
Na co zwrócić uwagę wynajmując detektywa? Należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak dyspozycyjność, bieżący kontakt telefoniczny, wizyta w biurze, ilość dostępnych detektywów przez konkretne biuro. Inną wydajność będzie miał jeden detektyw pracujący przy pięciu zleceniach jednocześnie, a inną grupa kilku zespołów obserwacyjnych dostępnych od zaraz, bo akurat tego wymaga specyfika zlecenia. Nie bez znaczenia jest też sprzęt i urządzenia jakim dysponują biura detektywistyczne. Te profesjonale wyposażone są w specjalistyczny sprzęt do obserwacji, posiadają duży park samochodowy, urządzenia do monitoringu trudno dostępnych miejsc i obszarów oraz obserwacji w nocy itp. Dysponują możliwością natychmiastowego zaoferowania usługi wykrywania podsłuchów i lokalizatorów GPS itd. Zarówno pytań jak możliwych odpowiedzi na nie jest tyle ile możliwych rozwiązań czy sytuacji życiowych. Konsultanci agencji detektywistycznej ProDetektyw są zawsze do dyspozycji, udzielą precyzyjnych i profesjonalnych informacji oraz odpowiedzą na pytania, które można zadać bezpośrednio lub za pomocą anonimowego live chata przy zachowaniu pełnej dyskrecji i anonimowości.
Jak zostać prywatnym detektywem
Jak zostać prywatnym detektywem? Aby pracować w tym zawodzie, należy posiadać obywatelstwo polskie lub członka EU, mieć powyżej 21 lat, co najmniej średnie wykształcenie oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Przeciwko takiej osobie nie może się toczyć postępowanie karne. Przyszły prywatny detektyw musi odbyć szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych oraz informacji niejawnych i szkolenie detektywistyczne. Równie ważną kwestią są predyspozycje. Dobry prywatny detektyw to osoba empatyczna, cierpliwa, dokładna, która jest w stanie zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i dobrze radzi sobie ze stresem. Dodatkowo, musi być on także spostrzegawczy, dyskretny oraz umieć łączyć fakty i logicznie myśleć. Spora część spraw prowadzonych przez prywatnych detektywów wymaga dużego nakładu pracy i dyspozycyjności. Nierzadko niezbędna jest tu praca w niestandardowych godzinach, na przykład nocnych.
Masz jakiekolwiek pytania? Chcesz skorzystać z naszych usług detektywistycznych?
Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.
Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne. Pamiętaj o naszej stronie internetowej: Agencja Detektywistyczna.