Odzyskiwanie długów od osób prywatnych. Ściąganie długów.

Skuteczne ściąganie długów

Jak Ci mówię, że Ci oddam, to Ci mówię, a jak mówię, że nie oddam, to nie oddam.

„Na bank zwrócę”, ten jeszcze do niedawna popularny slogan oznaczał (choć też tylko teoretyczną) deklarację gwarancji zwrotu długu. Co i kto dziś da nam gwarancję, że dłużnik odda nam to co jest winien?

Nikt i nic ! Prawie nikt i nic.

Tak zwane „trzy kosy” czyli poddanie się egzekucji w trybie artykułu 777 Kodeksu postępowania cywilnego miało gwarantować bezwzględną (i prawie natychmiastową) egzekucję wierzytelności i … gwarantuje! Tylko wobec tych dłużników, którzy przy zawieraniu umów pożyczek, kredytów, itp. wierzytelności mieli zamiar oddać. Ale, niestety! Potknęli się po drodze do sukcesu, biznesowo, życiowo, projekt się nie sprawdził, przeinwestowali, kolokwialnie mówiąc … nie wyszło i stracili to, na co pożyczali.

Ale ci co „pożyczali” z zamiarem by z góry nie oddać, robili wszystko, by uwiarygodnić się wobec swoich (często naiwnych, łakomych na szybki i duży zysk) wierzycieli. Nie martwią się dziś co robi ich inwestor, który im zaufał. Bez zmrużenia oka podpisywali weksle, składali oświadczenia poddania się egzekucji, robili wszystko by DOSTAĆ! Wiedząc, że nigdy nie będą chcieli ODDAĆ! Relatywnie nie dawno, bo w 2018 roku Sejm przyjął dwie ustawy, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które całościowo reformują działalność komorników. Przełomowe regulacje zawarte zostały w zupełnie nowej, liczącej wraz z uzasadnieniem prawie 200 stron, kompleksowej ustawie o komornikach sądowych.

Co, jak i czy w ogóle komornik może zrobić, by dłużnik oddał to co w rzeczywistości bardzo często, ukradł, sprzeniewierzył, zdefraudował itp. Przepisy … fajne, klarowne i … w praktyce wobec oszustów kompletnie nie skuteczne!

Skuteczne odzyskiwanie długów od osób prywatnych

Będę tu przychodził co dzień, pod drzwi twojego domu, firmy, kościoła, kina, teatru i … WC! Zapytam twoich kontrahentów czy nie obawiają się, że skończą tak jak wierzyciele, którzy nie mogą odzyskać swoich środków. Stalking – to złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu. A ja ci nie zagrażam! To ty spowodowałeś, że bezpieczeństwo finansowe, osobiste, rodzinne i psychiczne tego co ci zaufał – legło w gruzach! Więc nie dziw się dziś, że tu jestem – jestem w imieniu twojego WIERZYCIELA ! i będę tak długo, aż ODDASZ !

Temat odzyskiwania długów niestety dotyczy wielu polskich obywateli, zarówno w przestrzeni czysto biznesowej, jak i w relacjach rodzinnych, gdy pojawiają się pożyczki w różnej postaci, które niestety dłużnik nie może bądź nie chce spłacić. Co zrobić, jeśli wierzyciel nie może odzyskać należności? Gdzie powinien szukać pomocy?

Windykacja długów – co to jest?

Windykacja terenowa długów to proces odzyskiwania zaległych płatności (odzyskiwanie długów) w formie pieniężnej bądź rzeczy poprzez bezpośrednie działania podejmowane przez windykatorów na terenie, na którym dłużnicy zamieszkują lub prowadzą działalność gospodarczą. Windykacja terenowa często wymaga bezpośredniego kontaktu z dłużnikiem, czyli wizyt w miejscu zamieszkania lub pracy, a także przeprowadzania rozmów w celu uzyskania informacji na temat uregulowania długu oraz negocjacji warunków spłaty. Oczywiście zanim dojdzie do windykacji terenowej i odzyskiwania długów, mamy możliwość skorzystania z tak zwanej windykacji polubownej, a więc strategii upominania się o oddanie należności. Warto dodać, że w sektorze gospodarczym, w zależności od branży naprawdę wielu przedsiębiorców dotyka problem braku zapłaty faktur w terminie wskazanym w dokumencie. Czekają niejednokrotnie trzy miesiące bądź dłużej na opłacenie faktury przez kontrahenta, co wpływa na ich płynność finansową. Nieraz po prostu uświadamiają sobie, że w bierny sposób, nie otrzymają należnych im pieniędzy, a ściąganie należności zwykłymi próbami okaże się bezskuteczne. Wtedy właśnie następuje czas, by udać się do specjalistów, czyli firm zajmujących się windykacją terenową, którzy notują wysoki wskaźnik odzyskiwania długów. 

Odzyskiwanie długów przez windykatora długów

Windykacja długów, a w tym przypadku windykacja terenowa to proces odzyskiwania zaległych płatności (w różnych formach), który może być prowadzony przez wyspecjalizowane agencje windykacyjne, a także przez agencje detektywistyczne, które posiadają odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. W Trzeba podkreślić, że Polsce według obecnego prawa, dopuszczalne mogą być różne formy prowadzenia windykacji, w tym właśnie również dokonywane przez agencje detektywistyczne.Warto jednak pamiętać, że agencje detektywistyczne zwykle specjalizują się w innych dziedzinach, takich jak wykrywanie oszustw, ustalania miejsca pobytu i tożsamości, zleconej obserwacji itp. Dlatego przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu agencji detektywistycznej do przeprowadzenia windykacji terenowej i ściągania należności, należy upewnić się, że posiada ona odpowiednie praktyki w tym zakresie, a także jaką potrafi wykazać się skutecznością. Na uwagę w obszarze działań windykacyjnych zasługuje Agencja Pro Detektyw, która dysponuje kadrą doświadczonych fachowców potrafiących przeprowadzić skuteczne działania windykacyjne, dzięki którym wierzyciel bezstresowo odzyskuje należności. Agenci Pro Detektyw posiadają umiejętności i doświadczenie w odzyskiwaniu najcięższych długów, zarówno od ludzi ze światka przestępczego, drobnych złodziei, jak i oszustów gospodarczych. 

Ściąganie długów – dlaczego warto skorzystać z działań profesjonalisty, czyli kancelarii windykacyjnej?

Wierzycielowi zależy przede wszystkim na tym, aby ściąganie długów było szybkie i skuteczne. Jak to osiągnąć? Trzeba podkreślić, że windykatorzy terenowi posiadają wiedzę z zakresu prawa i mają umiejętności komunikacyjne, które pozwalają im skutecznie porozumieć się z dłużnikiem, i finalnie znaleźć najlepsze rozwiązanie dla obu stron. Windykacja terenowa może być stosowana w przypadku długów o różnej wartości i dotyczyć wielu rodzajów zobowiązań, w tym na przykład pożyczek, kredytów, czynszów za mieszkanie, alimentów, faktur za usługi i towary, czy też przywłaszczonego sprzętu takiego jak: maszyny rolnicze, budowlane, samochody osobowe lub transportowe. Wierzyciel często staje się bezradny w próbie polubownego odzyskania długu, bez możliwości bezpośredniego kontaktu z dłużnikiem. Na pisma wzywające do zapłaty, telefony z prośbami o spłatę, w wielu przypadkach zatwardziały dłużnik reaguje śmiechem, a wierzyciel może tylko rozłożyć ręce w takiej sytuacji. Dlatego wtedy do akcji powinien wkroczyć windykator, który zna odpowiednie metody na odzyskanie należności. Jak się okazuje zazwyczaj tylko długotrwałe działania terenowe prowadzone przez doświadczonych, bardzo postawnych pracowników agencji z niezbyt miłym wyrazem twarzy, sprawiają, że dłużnicy w końcu przystępują do rozmów o spłacie należności. Oczywiście wspomniany wygląd windykatorów jest jednym z elementów strategii odzyskiwania długów, a wszystkie czynności prowadzi się w granicach prawa, nie ma więc mowy o tym, by odzyskiwanie długów siłą było dopuszczalną metodą. Przede wszystkim pomocne są działania typowe dla agencji detektywistycznych, czyli: 

 • wnikliwe ustalenia dotyczące stanu majątkowego, rodzinnego, osobistego 
 • zbieranie danych
 • obserwacja
 • opracowanie strategii odzyskania długu
 • wywiad gospodarczy 

“Pomogę odzyskać dług”, czyli jakie są jeszcze zalety wyboru firmy zajmującej się windykacją? 

Jak już wspomnieliśmy, dłużnicy często działają świadomie, celowo utrudniając wierzycielowi odzyskanie należności. Ukrywają się, podają fałszywe informacje, zbywają interesanta, unikają kontaktu na wszelkie możliwe sposoby, a niejednokrotnie podczas rozmów bywają aroganccy i nieuprzejmi. Nieraz mataczą także przed Urzędem Skarbowym, ukrywając swój majątek, przerzucają pieniądze na różne konta, tak aby odzyskanie długu było utrudnione. Ustawodawca daje oczywiście prawo, by próbować odzyskać dług na mocy postępowania sądowego, ale warto zastanowić się, czy zależy nam na szybkim odzyskaniu długów. Wybór drogi sądowej, by odzyskać należności, wiąże się często z bardzo długim oczekiwaniem na rozprawę, które nieraz są odraczane. Wierzyciel musi ponieść koszty sądowe, takie jak powołanie biegłych i naraża się na stres podczas rozprawy. Poza tym angażuje swój czas, który mógłby przeznaczyć na przykład na rozwój biznesu lub inne aktywności przynoszące dochody. Warto także podkreślić, że korzystny wyrok sądowy w praktyce nie oznacza odzyskania długów. Dochodzi tutaj niska skuteczność egzekucji komorniczych. Dlatego potrzebny jest ktoś, kto realnie pomoże odzyskać dług, a czy będzie to biuro detektywistyczne, czy kancelaria windykacja, zależy już wyłącznie od klienta. W takich sytuacjach naprawdę warto rozważyć powierzenie ściąganie należności profesjonalnej firmie zajmującej się windykacją. 
________________________________
1, 2, 3 – Jak podają niezależne media biznesowe, najskuteczniejszą ostatnio drogą na odzyskanie tego, co wydawałoby się niemożliwe do odzyskania są Biura Windykacyjne ściśle współpracujące z Biurami Detektywistycznymi (które posiadają uprawnienia m.in. do przetwarzania informacji o dłużnikach bez jego wiedzy i zgody, rzetelnego ustalenia majątku nawet tego ukrytego, do skutecznych poszukiwań i obserwacji ukrywających się dłużników – oszustów, co daje śledczymi przewagę nad innymi formami dochodzenia roszczeń) i/lub one same, jeżeli w swojej ofercie posiadają usługę ofensywnej windykacji pozasądowej jak choćby dla przykładu podać naszą ofertę odzyskiwania długów.

Ściąganie i odzyskiwanie długów z ProDetektyw

Masz jakiekolwiek pytania? Chcesz skorzystać z naszych usług detektywistycznych?

Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne. Pamiętaj o naszej stronie internetowej: Agencja Detektywistyczna.


  4 Comments

  1. […] windykacja polubowna – zakłada negocjacje i mediacje z dłużnikiem w celu ustalenia przyczyn zaległości i zaproponowania akceptowalnej dla obu stron ugody. Negocjacje polubowne są w wielu przypadkach skuteczną i szybką metodą na odzyskanie długu; […]

  Comments are closed.