Rodzaje wywiadów detektywistycznych

Praca prywatnego detektywa opiera się na zdobywaniu różnego rodzaju informacji. Wywiad stosowany przez osobę wykonującą ten zawód podzielić można na biały, szary oraz czarny. Czym się charakteryzują się poszczególne rodzaje wywiadów detektywistycznych?

Wywiad biały jest metodą w 100% zgodną z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa. Wykonuje się go w oparciu o ogólnodostępne źródła. Aby zdobyć niezbędne informacje, detektyw korzysta ze stosownych rejestrów lub kontaktuje się z wybranymi przez siebie instytucjami. Każda z nich może być później wykorzystana w sądzie, a to ze względu na fakt, iż jest wiarygodnym materiałem dochodowym. Najpopularniejszymi źródłami wywiadu białego są: media masowe (telewizja, prasa oraz radio), Internet (głównie serwisy społecznościowe), rejestry o charakterze państwowym (Księgi Wieczyste, Krajowy Rejestr Sądowy, Ewidencja Działalności Gospodarczej i rejestry pojazdów) oraz źródła informacji politycznej (Instytut Pamięci Narodowej, archiwa Sejmu i Senatu oraz Rejestry Partii Politycznych).

Drugim rodzajem wywiadu wykorzystywanym przez detektywów jest szary. Stanowi on połączenie wywiadu białego z nie do końca legalnymi metodami oraz źródłami. Po tego typu wywiad biuro detektywistyczne najczęściej sięga wówczas, gdy pracują nad trudną sprawą. Wykorzystywanymi tutaj technikami są między innymi: obserwacja osób i miejsc, wnikanie w dane środowisko, pomoc osób trzecich i analiza kryminalna. Ostatni z nich jest zarezerwowana dla państwowych służb śledczych. Co za tym idzie, dobry detektyw zlecić może na przykład analizę śladów DNA czy odcisków palców. Jako że działania tego typu są kosztowne, korzysta się z nich rzadko. Na czym polega wspomniany powyżej wywiad środowiskowy? Odbywa się on we współpracy z sąsiadami czy współpracownikami danej osoby. Wniknięcie w określone środowisko pozwala zdobyć zaufanie danej osoby lub grupy, a co za tym idzie — uzyskać niezbędne informacje. Jest to metoda zdecydowanie najbardziej ryzykowna i najtrudniejsza.

Detektywi niekiedy sięgają także po wywiad czarny. Metoda ta jest kontrowersyjna i niezgodna z prawem. Osoba decydująca się na jej wykorzystanie musi zdawać sobie sprawę z tego, iż w ten sposób łamie prawo obowiązujące na terenie Polski. Co za tym idzie — zdobyte w taki sposób informacje nie mogą zostać wykorzystane w sądzie. Mimo to, mogą się one okazać pomocne w podjęciu różnego rodzaju ważnych decyzji. Najczęściej są one skuteczne i przynoszą dobre rezultaty. Wywiad czarny obejmować może między innymi: prowokację, nacisk, kradzież tożsamości, łamanie haseł dostępu oraz zakładanie podsłuchów. Wymienione powyżej metody mogą być wykorzystywane wyłącznie przez pracowników policji, po uzyskaniu pozytywnej opinii sądu. Jeżeli sięgnie po nie detektyw, liczyć musi się z odpowiedzialnością karną i utratą prawa do wykonywania zawodu.

Masz jakiekolwiek pytania? Chcesz skorzystać z naszych usług detektywistycznych?

Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne. Pamiętaj o naszej stronie internetowej: Agencja Detektywistyczna.