Szantaż (szantaż po angielsku: blackmail) kojarzony jest z zastraszaniem, a jego sprawcy brakiem honoru i faktycznie, szantażyści na ogół go nie mają. Natomiast są za to silnie zdeterminowani, by spełnić ewentualne groźby w przypadku braku reakcji na szantaż ze strony ofiary. Jeśli jesteś jedną z nich, nie ulegaj szantażowi i nie czekaj na działania przestępców. Już dziś skontaktuj się z agencją detektywistyczną Prodetektyw, która szybko, dyskretnie i skutecznie rozwiąże twój problem z szantażem.
Co to jest szantaż – definicja
Z szantażem mamy do czynienia wówczas, gdy osoba trzecia chce wymóc na nas określone zachowania lub zaniechanie tych zachowań poprzez zastraszanie albo stosowanie gróźb karalnych. Bardzo często szantażyści oczekują od ofiary konkretnych sum pieniędzy, za milczenie, “ochronę” czy niespełnienie groźby. Zdarza się też, że chcą wymóc na nas przyznanie się do tego, czego nie zrobiliśmy.
Czy szantaż jest karalny? Co grozi za szantaż?
Warto jednak wiedzieć, że szantaż należy do czynów zabronionych i sam w sobie jest karalny. Co prawda w kodeksie karnym szantaż nie został opisany wprost (słowo szantaż w nim nie pada), jednak artykuł 119, § 1 k.k. stanowi, iż:
Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Z powyższego zapisu wyraźnie wynika, że ten, kto dopuszcza się szantażu, nie powinien się czuć bezkarny. Przy czym już samo złożenie gróźb karalnych jest już podstawą do zgłoszenia organom ścigania szantażu i zapowiadane groźby nie muszą być spełnione.
Niestety większość szantażystów ogranicza się do kontaktów telefonicznych bądź mailowych, dlatego często pozostają oni anonimowi. Zazwyczaj nie znamy ich tożsamości i nie wiemy, gdzie ich szukać.
Na szczęście nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezradni, ponieważ anonimowego szantażystę też można wytropić. Teoretycznie powinna się tym zająć policja, ale praktyka pokazuje, że agencje detektywistyczne są w takich przypadkach znacznie skuteczniejsze.
Jak reagować na próby szantażu?
Pierwszą reakcją na próbę szantażu jest zazwyczaj strach, gwałtowny natłok myśli i panika. To dość zrozumiałe, zwłaszcza w przypadku, gdy szantażysta nie blefuje, tylko naprawdę zna nasze tajemnice i może je wykorzystać. W pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie, jak długo i czy faktycznie warto je ukrywać. Czasem lepiej jest po prostu wytrącić szantażyście broń z ręki, uprzedzając jego działania.
Oczywiście nie do wszystkich życiowych sytuacji chcemy się przyznać, gdyż jednorazowa zdrada mogłaby zrujnować całkiem dobre małżeństwo. Podobnie jak zbyt wcześnie ogłoszona światu informacja o ciąży, mogłaby zaważyć na karierze zawodowej, czy też kompromitujące zdjęcia narobić sporego zamieszania itp.
W takich i podobnych sytuacjach szantażu należy poszukać pomocy u profesjonalistów z biura detektywistycznego. Dyskretne i profesjonalne działania detektywów, wsparte kontaktami zawodowymi, jak i nowoczesnymi technologiami, niechybnie doprowadzą do zaniechania podjętego przez szantażystę procederu.
Przeczytaj także nasz artykuł o szantażu emocjonalnym
. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego nie można ulegać szantażyście?
Jest jeden zasadniczy powód, dla którego nie warto ulegać szantażyście – prawdopodobnie nigdy nie zaprzestanie on swojego procederu. Jeśli raz dostanie pieniądze, będzie wiedział, że może nas dalej szantażować i z pewnością zażąda więcej. Przekonanie, że odda wszystkie kompromitujące dowody w zamian za kilka plików banknotów, jest z gruntu naiwne.
To już nie te czasy, że wystarczyło np. odebrać wszystkie odbitki i klisze. W dobie powszechnej cyfryzacji i przechowywania plików w chmurach nie ma czegoś takiego, jak „wszystkie kopie”. Zawsze gdzieś może się jakaś odnaleźć, nawet na teoretycznie wyczyszczonych dyskach. Dlatego płacenie szantażyście lub spełnianie innych jego żądań jest pozbawione sensu. Lepszym wyjściem jest unieszkodliwienie go, oczywiście w granicach prawa.
Czym się charakteryzują szantażyści?
Z dokonanej przez nasze biuro detektywistyczne analizy wynika, że szantażystami są często osoby, które doskonale znamy. Działają one w wyrafinowany sposób, wmawiając nam lub też przedstawiając fałszywe dowody. Dla przykładu mówią, że ktoś wpływowy w różnych środowiskach, chce od nas uzyskać konkretny cel czy to w postaci pieniędzy, informacji lub dokumentów. Sugeruje, że grozi nam lub naszej rodzinie niebezpieczeństwo, w postaci ujawnienia kompromitujących materiałów (często spreparowanych). Następnie z pomocą przychodzi „nasz przyjaciel”, który twierdzi, że zna kogoś, kto może nam pomóc. Zaczyna się więc gra, która ma służyć wprowadzeniu nas w błąd, uzyskując zamierzony przez szantażystę/szantażystów cel.
Co robić, gdy szantażysta nam grozi ?
Właściwie szantażysta zawsze stosuje jakieś groźby, ale skupmy się na tych, które mogą mieć długofalowe skutki. Ujawnienie tajemnic to tylko jedna z kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, ale są też inne.
Bywa i tak, że szantażyści swoimi działaniami chcą doprowadzić do sytuacji, w której to my będziemy oskarżeni przez policję lub prokuraturę o przestępstwa, których nie popełniliśmy. Fałszowanie dowodów i składanie nieprawdziwych zeznań zdarza się w naszym kraju dużo częściej, niż moglibyśmy przypuszczać. Problem nasila się, jeśli w ten proceder włączone są osoby trzecie. Pętla niebezpiecznie się zacieśnia, a my pozostajemy bezradni, gdyż nasze słowo przeciwko słowu kilku świadków i sfabrykowanym dowodom nie ma znaczenia. Warto wtedy zastanowić się, gdzie zgłosić się w sytuacji szantażu.
Może zainteresuje Cię także artykuł o matrymonialnych oszustach internetowych.
Gdzie zgłosić szantaż?
Teoretycznie policja powinna weryfikować zarówno dowody, jak i zeznania i dojść do prawdy. W praktyce nawał spraw połączony z brakami kadrowymi i presją na wyniki może sprawić, że zajmą się sprawą pobieżnie i szybko ją zamkną. Na pewno więcej czasu poświęca się tym, na które jest nacisk społeczny i medialny. Tu dokładność jest bardzo w cenie, bo media patrzą policji na ręce. W pozostałych przypadkach przestępstw już może tak nie być, o czym świadczą doniesienia o niesłusznych wyrokach, czasem nawet sprzed bardzo wielu lat.
Należy dodać, że na biurkach policjantów lądują wszystkie zgłoszone sprawy. Policja nie ma prawa odmówić przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie i na każdą sprawę musi poświęcić choćby minimalną ilość czasu.
Natomiast nasza agencja detektywistyczna każdą sprawę traktuje priorytetowo. Tu realnie mierzy się siły na zamiary, nasi prywatni detektywi podchodzą do sprawy w pełni profesjonalnie, a każda uzyskana informacja pozostaje poufna.
Dlaczego warto zatrudnić agencję detektywistyczną, gdy jesteśmy szantażowani?
Szantaż, pomijając jego techniczną stronę, zawsze oznacza grę na emocjach, a te nigdy nie są dobrym doradcą. Ponadto ofiarom szantażu zazwyczaj brakuje wiedzy i doświadczenia w kwestii możliwych do podjęcia działań.
Licencjonowane biuro detektywistyczne dysponuje odpowiednio przeszkoloną kadrą, profesjonalnym sprzętem oraz bardzo skutecznymi metodami, działając jednocześnie w granicach prawa. Ponadto klient biura detektywistycznego może liczyć na zrozumienie i pełną dyskrecję. W Prodetektyw liczy się także szybkość działania, gdyż w tego typu sprawach czas zazwyczaj gra niebagatelną rolę.
Mamy wysoką skuteczność w rozwiązywaniu spraw, ponieważ agencja detektywistyczna, to nie pojedynczy prywatny detektyw, ale sztab ludzi gotowych pracować w każdych warunkach. Trudno znaleźć się w lepszych rękach.
Masz jakiekolwiek pytania? Jesteś ofiarą szantażu?
Nie wahaj się. Rozwiążemy Twój problem z szantażystą. Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.
Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne.
[…] nie powiedzieć coś, co mogłoby nam potencjalnie zaszkodzić, skompromitować lub być podstawą szantażu. Lecz bywają miejsca, sytuacje, spotkania, rozmowy co do których chcemy mieć 100 % pewność, […]
[…] próg. Inną częstą reakcją jest płacz, prośby o powrót, odwoływanie się do dawnych uczuć, szantażowanie dziećmi. Zdradzana osoba dąży do konfrontacji z kochankiem lub kochanką żony lub męża. To […]
[…] z nich informacji, obserwacja wyznaczonych osób dla zebrania kompromitujących materiałów, szantaż czy wręczanie korzyści majątkowych w celu zmuszenia do przekazania interesujących materiałów, […]
[…] np. poprzez obserwację oraz spraw kryminalnych jak kradzieże, włamania, oszustwa, wymuszenia, szantaże. Detektyw od spraw gospodarczych bardzo często pracuje dla wywiadowni gospodarczych. Zakres jego […]
[…] Masz jakiekolwiek pytania? Padłeś ofiarą szantażu? […]
[…] działa w Pałacu Mostowskich. Prowadzi sprawy związane z kradzieżami, zabójstwami, napadami, szantażem, sutenerstwem i przemytem. Jest skutecznym śledczym, który zawsze jest w stanie rozwiązać […]
[…] Masz jakiekolwiek pytania? Padłaś lub padłeś ofiarą oszusta matrymonialnego? Chcesz skorzystać z naszych usług detektywistycznych?. A może jesteś ofiarą szantażu? […]
[…] Padłeś ofiarą stalkera? Skontaktuj się z nami. Pomożemy rownież jeżeli jesteś ofiarą szantażu. […]
[…] się ona do popełnienia przestępstwa lub popełniła je. Na przykład może chodzić tu o szantaż i wtedy pod tym kątem obserwowana jest osoba […]
[…] Masz jakiekolwiek pytania? Padłeś ofiarą szantażu? […]
[…] Biura Detektywistycznego, które zajmuje się sprawami dotyczącymi zarówno sfery prywatnej (np. szantażu) , jak i biznesowej (kłopotów z najemcą – […]
[…] randkowych można spotkać także stalkerów, a nawet szantażystów. O pomoc w poradzeniu sobie z szantażem warto poprosić […]
[…] aby dziecko wiedziało, że wykorzystanie jego zdjęcia, szantaż i mobbing są czynami niedozwolonymi i karanymi. Jednak najważniejsze jest to, żeby dziecko […]
[…] także przemocy psychicznej, (najczęściej w postaci szantażu) doświadczają rodzice z rąk swoich nastoletnich dzieci. Współczesną młodzież cechuje […]
[…] szantaż, […]
[…] naiwność swoich ofiar i stosują różne techniki manipulacji, oparte na chęci zysku czy też na szantażu […]
[…] swoje działania opierają na socjotechnikach takich jak szantaż emocjonalny, które mają na celu wywołanie u ofiary oszustwa uczucie […]