Daktyloskopia jest techniką śledczą, która zajmuje się badaniami porównawczymi linii papilarnych dłoni w celu ustalenia sprawcy czynu zabronionego.
Początki zainteresowania liniami papilarnymi sięgają okresu neolitu. Z tej właśnie epoki wywodzą się malowidła naskalne znalezione w jaskiniach oraz grobowcach. Na przestrzeni wieków, odciski palców były wykorzystywane jako forma podpisu pod rozmaitymi umowami oraz aktami własności rzeczy. Pierwsze naukowe prace nad liniami papilarnymi powstały na przełomie XIX oraz XX wieku. Ich autorami byli: William Herschel, Henry Faulds oraz Francis Galton, który to są uznawani za prekursorów daktyloskopii. Jeżeli chodzi o Polskę, technikę tę do naszego kraju wprowadził detektyw, inspektor Wiktor Ludwikowski. Był on autorem pierwszego w naszym kraju „Podręcznika dla Służby Daktyloskopijnej”.
Daktyloskopia bazuje na trzech głównych zasadach odnoszących się do linii papilarnych. Są nimi:
- Niepowtarzalność — nie ma dwóch takich samych osób posiadających identyczny układ linii papilarnych.
- Nieusuwalność — wyłącznie choroby, oparzenia czy głębokie rany mogą się przyczynić do powstania zmian w wyglądzie linii papilarnych.
- Niezmienność — linie papilarne pozostają niezmienne od ich uformowania w okresie prenatalnym, po całkowity rozkład po śmierci.
Pobieranie odcisków linii papilarnych od osób podejrzanych o uczestnictwo w zdarzeniu przestępczym, sprawie kryminalnej, a także zatrzymanych oraz świadków odbywa się przeważnie z wykorzystaniem uprzednio nasączonej poduszki daktyloskopijnej, szklanej lub metalowej płytki oraz wacika nasączonego tuszem. Palce przetacza się tu po odpowiednich polach na karcie daktyloskopijnej lub rejestracyjnej.
Co do ujawniania śladów daktyloskopijnych na miejscu zdarzenia, opiera się to o opylenie specjalnym pędzelkiem danego przedmiotu lub wybranych jego części przez technika kryminalistyki, wykorzystując do tego celu proszek daktyloskopijny. W razie konieczności, jego nadmiar można usunąć przy pomocy drugiego pędzelka. Preparat jest tu przyklejany do substancji porowo — tłuszczowej, która tworzy ślad, dając wyraźny obraz. Zabezpieczenie polega na rejestracji fotograficznej i przeniesieniu śladów na stosownie przyciętą folię daktyloskopijną. Żelatynowa warstwa jest przyklejana do podłoża, w rejonie ujawnionego śladu. Następnie stopniowo przykłada się pozostałą część, dociskając ją kciukiem. Należy tutaj uważać, aby pod powierzchnią nie pozostały pęcherzyki powietrza. Może to bowiem spowodować powstanie ubytków w obrazie śladów, których nie będzie można później uzupełnić. Kolejny etap to przyklejenie warstwy żelatynowej do podkładki, korzystając z zasady kontrastowości. Ślad jest zabezpieczany pod względem formalno — procesowym, poprzez przyszycie do niego metryczki z opisem, numerem śladu oraz nazwiskiem zabezpieczającego. Wymienione powyżej informacje umieszcza się w protokole oględzin. Badaniom podlegać mogą również ślady linii papilarnych z wewnętrznych powierzchni dłoni, z palców i powierzchni oporowych stóp oraz czerwieni wargowej.
Masz jakiekolwiek pytania? Chcesz skorzystać z naszych usług detektywistycznych?
Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.
Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne. Pamiętaj o naszej stronie internetowej: Biuro Detektywistyczne.
[…] i zbiera niepodważalne dowody procesowe. Odbywa się to między innymi przez oględziny, analiza śladów daktyloskopijnych, eksperymenty kryminalistyczne, przeszukania, okazania, przesłuchania, ekspertyzy czy […]
[…] pomocy tych akcesoriów technik kryminalistyki zabezpiecza wszelkie ślady traseologiczne, daktyloskopijne i biologiczne oraz przedmioty mogące mieć związek ze zdarzeniem. Technik kryminalistyki swoją […]