Technik kryminalistyki – ciekawy i wymagający zawód

Filmy i seriale o tematyce kryminalnej należą do najchętniej oglądanej kategorii. Przedstawiona w nich praca kryminologów sprawia wrażenie bardzo interesującej. Natomiast niewiele osób wie, iż poza tym, że praca technika kryminalistyki jest interesująca, to jednocześnie jest też bardzo wymagająca. Albowiem praca w tym zawodzie wymaga ukończenia wielu szkoleń oraz posiadania odpowiednich cech fizycznych, jak i psychicznych. Przeczytaj, na czym polega praca technika kryminalistyki i jakie warunki należy spełnić, aby pracować w tym zawodzie.

Na czym polega praca technika kryminalistyki

W naszym kraju zazwyczaj technik kryminalistyki jest policjantem pracującym w cywilnym ubraniu, a jego narzędziami pracy są głównie aparat fotograficzny i walizka zawierająca przyrządy służące do ujawnienia i zabezpieczenia śladów. Są to różnego rodzaju odczynniki, pędzle, woreczki oraz zestawy do pobierania odcisków palców i materiału genetycznego.

Przy pomocy tych akcesoriów technik kryminalistyki zabezpiecza wszelkie ślady traseologiczne, daktyloskopijne i biologiczne oraz przedmioty mogące mieć związek ze zdarzeniem. Technik kryminalistyki swoją pracą przyczynia się bowiem do znalezienia przestępcy i ustalenia tożsamości niezidentyfikowanych osób i zwłok.

W związku z charakterem pracy technika kryminalistyki bez względu na porę dnia pogodę i miejsce zdarzenia wzywa się go tam, gdzie istotne jest odnalezienie i zabezpieczenie śladów. Pojawia się on zatem na miejscu wypadku drogowego, włamania, uprowadzenia, a także samobójstwa i zabójstwa.

Poza udziałem w zbieraniu materiału dowodowego, technik kryminalistyki uczestniczy także w wizjach lokalnych, eksperymentach procesowych czy w sądowo-lekarskich sekcjach zwłok.

Osoby zajmujące stanowisko technika kryminalistyki muszą posiadać wiedzę z wielu dziedzin. Nie mniej ważne także jest to, aby technikiem kryminalistyki była osoba odporna na stres i umiejąca zachować tzw. zimną krew w trudnych sytuacjach.

Jakie cechy powinien posiadać technik kryminalistyki?

Policjanci pracujący jako technicy kryminalistyczni wykonując swoje obowiązki, powinny się cechować: dokładnością, spostrzegawczością, cierpliwością oraz dobrą pamięcią.

Jednak najważniejszą cechą, którą muszą posiadać osoby pracujące w policji, a szczególnie w sekcji kryminalistycznej jest duża odporność psychiczna. Jest to konieczność, ponieważ często zbierają oni dowody bezpośrednio na miejscu tragicznych wypadków oraz fotografują i pobierają ślady z ciał ofiar, które mogą być w stanie posuniętego rozkładu, zmaltretowane lub fragmentaryczne (np. po potrąceniu pociągu).

Dlatego w związku z wykonywanym zawodem technikiem kryminalistyki nie może zostać osoba wysoce wrażliwa i bardzo empatyczna, a także nadwrażliwa na zapachy, widok krwi czy zwłok.

Natomiast dla osób o stalowych nerwach praca w charakterze technika kryminalistyki może być bardzo interesująca i rozwijająca. Kryminalistyka to dziedzina, która w związku z rozwojem techniki, medycyny oraz odkryciami z zakresu chemii i fizyki daje ciągle nowe możliwości. Dlatego praca technika staje się łatwiejsza, ciekawsza i przede wszystkim skuteczniejsza, nawet w przypadku odległych zdarzeń, czego dowodem są rozwiązane sprawy sprzed kilku lat.

Technik kryminalistyki zarobki

Minusem wykonywania tak ciężkiej i wymagającej pracy jest to, ile zarabia technik kryminalistyki. Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, mediana zarobków technika kryminalistyki w styczniu 2023 wynosiła 5720 zł brutto, czyli mniej niż w tym samym czasie średnia krajowa (6883,96 zł brutto).

Jak zostać technikiem kryminalistyki?

W związku z tym, że w Polsce technik kryminalistyki jest jednocześnie policjantem, osoba chcąca nim zostać musi pracować w policji lub jako cywil przejść obowiązkowe szkolenia np. policyjny kurs podstawowy, stacjonarne studium oficerskie ekspertów kryminalistyki.

Policjanci, którzy chcą pracować jako technicy kryminalistyki, muszą najpierw zdobyć kilkuletnie doświadczenie w pracy policyjnej. Ponieważ wymogi dla przyszłych techników kryminalistyki są większe niż dla innych pracowników policji, zdecydowanie łatwiej mają osoby, które służą w jednostkach dochodzeniowych.

Drugą drogą, którą można wybrać, aby pracować w kryminalistyce, to ukończenie studiów na kierunku kryminalistyka na wydziale prawa, czy na wydziale chemii, lub ukończyć medycynę i zostać lekarzem sądowym. Po ukończeniu studiów również należy przejść szkolenie policyjne, ponieważ tylko nieliczne komercyjne laboratoria kryminalistyczne przyjmują do pracy osoby niezwiązane z policją.

Po ukończeniu odpowiednich szkoleń technik kryminalistyki może w pełnym zakresie, wykonywać pracę kryminologa. Na początku pracy w tym zawodzie podlega on jednak ścisłemu nadzorowi merytorycznemu ze strony doświadczonych techników oraz ekspertów z laboratorium kryminalistycznego.

Podsumowując czynności wykonywane przez technika kryminalistyki są kluczowe w prowadzeniu śledztwa. Dlatego osoby pracujące na tym stanowisku są wielokrotnie specjalistami w wielu dziedzinach. gdyż muszą umieć zabezpieczać ślady, czy odpowiednio sfotografować miejsce zdarzenia.

Takie umiejętności i cechy charakteru są konieczne w zawodzie technika kryminalistyki, gdyż są oni odpowiedzialni za zebranie odpowiednich dowodów w danej sprawie. Praca detektywa jest w dużym aspekcie powiązana z pracą technika kryminalistyki, gdyż wymaga od pracowników agencji detektywistycznej tych samych umiejętności i cech charakteru. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz opiniami klientów korzystających z usług Agencji Detektywistycznej ProDetektyw.

2 Comments

  1. […] się to o opylenie specjalnym pędzelkiem danego przedmiotu lub wybranych jego części przez technika kryminalistyki, wykorzystując do tego celu proszek daktyloskopijny. W razie konieczności, jego nadmiar można […]

  2. […] Technikami kryminalistyki zostają policjanci z kilkuletnim doświadczeniem śledczym lub osoby, które ukończyły studia o specjalności kryminalistycznej na kierunku biologii, chemii, fizyki, prawa lub medycyny sądowej. Kryminalistykę można ukończyć na studiach I i II stopnia oraz podyplomowych w formie stacjonarnej, zaocznej, a w ostatnim czasie także hybrydowej i online. […]

Comments are closed.