Game Boy – dziś gra na nim tylko złodziej samochodów.
Co trochę starsi pamiętają na pewno tak popularną w latach 90-tych przenośną konsolę gier wideo, niewielkich rozmiarów (mieszczącą się w kieszeni kurtki, czy płaszcza), było to urządzenie elektroniczne posiadające wbudowany ekran, klawisze sterowania i głośniki o wdzięcznej nazwie Game Boy lub (od nazwy jego producenta) nazywane też Nintendo. Ich niewielkie rozmiary i waga umożliwia noszenie ich przy sobie i granie w dowolnym miejscu i czasie. Te walory i popularność w tamtym okresie (ale i z powodzeniem wykorzystywane dziś – choć już trochę budzące zdziwienie) pozwalają złodziejom na szybką kamuflowaną kradzież pojazdu. Bo rzadko przecież ktoś nabiera podejrzeń, gdy obok zaparkowanego samochodu, młody człowiek mocno skupiony na „niby grze” zapalczywie ciska przyciskami w Game Boya, by… niestety by po chwili odjechać autem wraz z konsolą, która tak naprawdę jest specjalnie skonstruowanym urządzeniem służącym do złamania kodu elektronicznego zabezpieczenia pojazdu i uruchomienia go.
Tak zwane bezkluczowe systemy otwierania drzwi i uruchomiające zapłon pojazdu na pewno są bardzo wygodne. Niestety przy okazji oferują przestępcom, którzy korzystają z zaawansowanych technologicznie urządzeń szybki i skuteczny sposób kradzieży samochodów. Nowoczesne piloty bezkluczykowe zawierają chipy identyfikacyjne, które odbierają sygnały radiowe wysyłane przez ich samochód. Pojazd rozpoznaje kluczyk, gdy jest w zasięgu i otwiera drzwi. Układy zapłonu bezkluczykowego działają w ten sam sposób umożliwiając uruchomienie samochodów po wykryciu go w kabinie pojazdu.
Według informacji uzyskanych przez agencję detektywistyczną ProDetektyw jedną z popularnych metod stosowanych przez złodziei samochodów jest właśnie tzw. „technika skrzynki przekaźnikowej”. Polega ona w dużym uproszczeniu na prowizorycznym zamontowaniu jednej skrzynki do ściany budynku (miejsca zamieszkania właściciela pojazdu) aby odebrać sygnał z breloczka – kluczyka samochodu. Następnie sygnał ten jest przekazywany do drugiej „skrzynki”, która jest usytuowana w pobliżu pojazdu. Kiedy system samochodu zidentyfikuje sygnał z drugiej skrzynki, reaguje tak, jakby był on używany do otwierania drzwi pojazdu. Właśnie taką „udoskonaloną” techniką „skrzynki przekaźnikowej” jest „metoda na Game Boya”.
Obecnie producenci samochodów starają się walczyć z takimi metodami kradzieży, poprzez wdrażanie nowych rozwiązań i procedur zabezpieczających, takich jak choćby czujka ruchu w kluczyku pojazdu. Nie pozostaje to jednak bez odzewu ze strony złodziei, korzystają oni z zaawansowanego sprzętu elektronicznego sprowadzonego z Rosji, Chin czy Bułgarii i modyfikowanego na potrzeby konkretniej marki i modelu samochodu. Dla przykładu można choćby wymienić tu bułgarską firmę SOS Auto Keys, która sprzedaje takie „specjalistyczne urządzenia” jako (sic!) najbardziej zaawansowane narzędzie ślusarskie. Oczywiście firma ostrzega, że urządzenie to nie powinno być używane przez nikogo, kto ma niezgodne z prawem zamiary, ale złodziej przecież nie kupuje młotka do wybijania szyb tylko do wbijania gwoździ – to wie każdy policjant!
Jedynym pocieszeniem jest to, że urządzenia te nie są tanie (rzędu 25-30 tys. złotych dwa lata temu i 10 do 15 tys w 2020 roku), co niestety jak ustalili detektywi agencji ProDetektyw taka inwestycja bardzo szybko się zwraca „elektronicznym ślusarzom”. Z informacji jakie posiada agencja detektywistyczna ProDetektyw wynika, iż „specjalna walizka” pozwalająca na oszukanie systemów zabezpieczających ma zasięg do 800 m, a ich parametry i możliwości techniczne są stale ulepszane, tak więc – niestety, ale Twój kluczyk nie będzie bezpieczny nawet gdy będziesz go trzymał w domu z dala od okien i drzwi.
Jak zatem uniknąć „kradzieży na Game Boya” czy „kradzieży na walizkę”? Są na to dwa sposoby ! Być stale czujnym i wrażliwym na miłośników małych konsoli, grających akurat w pobliżu naszego pojazdu … lub kupować pojazdy bez systemów bezkluczykowych. Wtedy, jeżeli ukradną nam samochód będziemy pewni, że nie zrobił tego sympatyk Game Boya.
Tutaj jednym z aspektów zabezpieczeń z którego mogą Państwo skorzystać z naszego sklepu detektywistycznego.
Dzięki możliwości blokowania sygnału 100%, etui i pudełko faraday może całkowicie odizolować twój kluczyk, aby takie ataki były niemożliwe.
Nasze etui i pudełka faraday były testowane i 100% skuteczne. Sprawiają, że twoje auto jest bezpieczne, zatrzymując sygnały wysyłane lub odbierane przez twój kluczyk.
Masz jakiekolwiek pytania? Chcesz skorzystać z naszych usług detektywistycznych?
Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.
Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne. Pamiętaj o naszej stronie internetowej: Agencja Detektywistyczna.