Szantaż. Co zrobić gdy jesteśmy szantażowani.

Szantaż kojarzony jest z brakiem honoru i faktycznie, szantażyści na ogół go nie mają. Są za to silnie zdeterminowani, by spełnić ewentualne groźby w przypadku braku reakcji ze strony ofiary. Jeśli jesteś jedną z nich, nie czekaj. Już dziś skontaktuj się z agencją detektywistyczną Prodetektyw, która szybko, dyskretnie i skutecznie rozwiąże twój problem.

Co to jest szantaż?

Z szantażem mamy do czynienia wówczas, gdy osoba trzecia chce wymóc na nas określone zachowania lub zaniechanie tych zachowań poprzez zastraszanie albo stosowanie gróźb. Bardzo często szantażyści oczekują konkretnych sum pieniędzy, np. za milczenie, albo chcą wymóc przyznanie się do czegoś, czego nie zrobiliśmy.

Warto jednak wiedzieć, że szantaż sam w sobie jest karalny. Co prawda nie opisano go wprost w kodeksie karnym (takie słowo w nim nie pada), jednak artykuł 119, § 1 stanowi, iż:

Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Z powyższego wyraźnie wynika, że ten, kto dopuszcza się szantażu, także nie powinien się czuć bezkarny. Przy czym już samo złożenie gróźb jest podstawą do podjęcia działań, nie muszą być spełnione.

Niestety szantażysta często pozostaje anonimowy, ograniczając się do kontaktów telefonicznych bądź mailowych. Nie znamy go (albo tak myślimy), nie wiemy, gdzie go szukać. Nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezradni. Takiego szantażystę też można wytropić. Teoretycznie powinna się tym zająć policja, ale praktyka pokazuje, że agencje detektywistyczne są w takich przypadkach skuteczniejsze.

Przeczytaj także nasz najnowszy artykuł o szantażu emocjonalnym

Jak reagować na próby szantażu?

Pierwszą reakcją na próbę szantażu jest zazwyczaj strach lub gwałtowny natłok myśli. To dość zrozumiałe, zwłaszcza w przypadku, gdy szantażysta nie blefuje, tylko naprawdę zna nasze tajemnice. Tu warto zadać sobie pytanie, jak długo i czy faktycznie chcemy je ukrywać. Czasem warto po prostu wytrącić szantażyście broń z ręki, uprzedzając jego działania.

Oczywiście nie do wszystkich życiowych sytuacji chcemy się przyznawać. Jednorazowy skok w bok mógłby zrujnować całkiem dobre małżeństwo. Zbyt wcześnie ogłoszona światu informacja o ciąży (bo w nieskończoność nie da się tego ukrywać), mogłaby zaważyć na karierze zawodowej, kompromitujące zdjęcia mogłyby narobić sporego zamieszania, itp. W tej sytuacji trzeba poszukać pomocy profesjonalistów z biura detektywistycznego. Dyskretne i profesjonalne działania, wsparte kontaktami zawodowymi jak i  nowoczesnymi technologiami, niechybnie doprowadzą do zaniechania przez szantażystę swojego procederu.

Jest jeden zasadniczy powód, dla którego nie warto ulegać szantażyście. Prawdopodobnie nigdy nie zaprzestanie on swojego procederu. Jeśli raz dostanie pieniądze, za jakiś czas mu się skończą i będzie chciał kolejną transzę. Przekonanie, że odda wszystkie kompromitujące dowody w zamian za kilka plików banknotów, jest z gruntu naiwne.

Z dokonanej przez nasze biuro detektywistyczne analizy wynika, że szantażystami są często osoby które doskonale znamy. Działają one w wyrafinowany sposób, wmawiając nam lub też przedstawiając fałszywe dokumenty, że ktoś inny często wpływowy w różnych środowiskach, chce od nas uzyskać konkretny cel czy to w postaci pieniędzy, informacji lub dokumentów. Sugerując, że grozi nam lub naszej rodzinie niebezpieczeństwo, w postaci ujawnienia kompromitujących materiałów ( często spreparowanych )  lub w inny sposób może nam zaszkodzić. Tu z pomocą przychodzi „ nasz przyjaciel” który twierdzi, że ma dotarcie do takich osób lub zna kogoś kto może nam pomóc i tu zaczyna się gra, która ma służyć wprowadzeniu nas w błąd uzyskując zamierzony przez szantażystę/szantażystów cel.

Może zainteresuje Cię także artykuł o matrymonialnych oszustach internetowych.

To już nie te czasy, że wystarczyło np. odebrać wszystkie odbitki i klisze. W dobie powszechnej cyfryzacji i przechowywania plików w chmurach nie ma czegoś takiego, jak „wszystkie kopie”. Zawsze gdzieś może się jakaś odnaleźć, nawet na teoretycznie wyczyszczonych dyskach. Dlatego płacenie szantażyście lub spełnianie innych jego żądań jest pozbawione sensu. Lepszym wyjściem jest unieszkodliwienie go, oczywiście w granicach prawa.

Co robić, gdy szantażysta stosuje groźby?

Właściwie szantażysta zawsze stosuje jakieś groźby, ale skupmy się na tych, które mogą mieć długofalowe skutki. Ujawnienie tajemnic to tylko jedna z kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, ale są też inne.

Bywa i tak, że szantażyści swoimi działaniami chcą doprowadzić do sytuacji, w której to my będziemy oskarżeni przez policję lub prokuraturę o przestępstwa, których nie popełniliśmy. Fałszowanie dowodów i składanie nieprawdziwych zeznań zdarza się w naszym kraju dużo częściej, niż moglibyśmy przypuszczać. Problem nasila się, jeśli w ten proceder włączone są osoby trzecie. Pętla niebezpiecznie się zacieśnia, a my jesteśmy bezradni, bo nasze słowo przeciwko słowu kilku świadków i sfabrykowanym przez nich dowodom jest bez znaczenia.

Teoretycznie policja powinna weryfikować zarówno dowody, jak i zeznania. W praktyce nawał spraw połączony z brakami kadrowymi i presją na wyniki może sprawić, że nikt nie będzie dochodził, jak było naprawdę. Liczy się kolejna zamknięta sprawa. No i nie da się ukryć, że są sprawy ważne i ważniejsze. Na pewno więcej czasu poświęca się tym, na które jest nacisk społeczny i medialny. Tu dokładność jest bardzo w cenie, bo media patrzą policji na ręce. W innych przypadkach może być różnie, o czym świadczą doniesienia o niesłusznych wyrokach, czasem nawet sprzed bardzo wielu lat.

Tymczasem nasz skuteczny detektyw każdą sprawę traktuje priorytetowo. Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że na biurkach policjantów lądują wszystkie zagłoszone sprawy. Policja nie ma prawa odmówić przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie i na każdą sprawę musi poświęcić choćby minimalną ilość czasu. W agencji detektywistycznej jest inaczej. Tu realnie mierzy się siły na zamiary, nasi prywatni detektywi podejdą do tego w pełni profesjonalnie. Każda uzyskana informacja pozostanie poufna.

 

Dlaczego warto zatrudnić agencję detektywistyczną, gdy jesteśmy szantażowani?

Szantaż, pomijając jego techniczną stronę dotyczącą gróźb, wymuszeń okupu lub konkretnych działań. Zawsze oznacza grę na emocjach, a te nigdy nie są dobrym doradcą. Ponadto przeciętnemu człowiekowi zazwyczaj brakuje wiedzy i doświadczenia w kwestii możliwych do podjęcia działań.

Licencjonowane biuro detektywistyczne dysponuje odpowiednio przeszkoloną kadrą, profesjonalnym sprzętem oraz bardzo skutecznymi metodami, oczywiście w granicach prawa. Ponadto klient biura detektywistycznego może liczyć na zrozumienie i pełną dyskrecję. Liczy się także szybkość działania, gdyż w tego typu sprawach czas zazwyczaj gra niebagatelną rolę.

Trzeba też pamiętać, że agencja detektywistyczna to nie pojedynczy prywatny detektyw, ale sztab ludzi gotowych pracować w każdych warunkach. Trudno znaleźć się w lepszych rękach.

Masz jakiekolwiek pytania? Jesteś ofiarą szantażu?

Nie wahaj się. Rozwiążemy Twój problem z szantażystą. Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne. Pamiętaj o naszej stronie internetowej: Agencja Detektywistyczna.

    7 Comments

    1. […] nie powiedzieć coś, co mogłoby nam potencjalnie zaszkodzić, skompromitować lub być podstawą szantażu. Lecz bywają miejsca, sytuacje, spotkania, rozmowy co do których chcemy mieć 100 % pewność, […]

    2. […] z nich informacji, obserwacja wyznaczonych osób dla zebrania kompromitujących materiałów, szantaż czy wręczanie korzyści majątkowych w celu zmuszenia do przekazania interesujących materiałów, […]

    Comments are closed.