Szpiegostwo przemysłowe

Szpiegostwo przemysłowe, inaczej gospodarcze lub korporacyjne, to określenie odnoszące się do pozyskiwania tajemnic handlowych firm i konkurentów biznesowych, przechwytywania wykorzystywanych formuł, wzorów czy technologii produkcji, zdobywanie badań i planów rozwoju produktów czy ekspansji rynkowej, a także gromadzenie oraz analiza danych odnoszących się do planowanych kampanii marketingowych czy polityki cenowej.

Mianem szpiegostwa przemysłowego określa się nielegalne działania prowadzone dla potrzeb komercyjnych, które mają na zadanie zdobyć informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, w celu jej wykorzystania czy sprzedaży podmiotowi zlecającemu. Bardzo duża część kradzieży informacji jest niezauważalna przez przedsiębiorców. Ich straty nierzadko zauważają oni za późno.

Warto podkreślić, że szpiegostwo przemysłowe nie jest tym samym, co wywiad gospodarczy. Tym, co je łączy jest jedynie cel działania, jakim jest zdobycie przewagi rynkowej. Elementy różniące to w tym przypadku natomiast metody pozyskiwania informacji. Szpiegostwo przemysłowe wykorzystuje nielegalne metody. Wywiad gospodarczy opiera się natomiast o działania w ramach obowiązującego prawa, zwracając uwagę na kwestie moralności i etyki.

Szpiegostwo przemysłowe wykorzystuje rozmaite metody działania przejęte od państwowych służb specjalnych. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się: kradzież mienia firmowego, takiego jak telefony komórkowe czy telefony w celu wydobycia z nich informacji, obserwacja wyznaczonych osób dla zebrania kompromitujących materiałów, szantaż czy wręczanie korzyści majątkowych w celu zmuszenia do przekazania interesujących materiałów, włamania na teren przedsiębiorstwa w celu zdobycia potrzebnych informacji, wykorzystywanie osobowych źródeł informacji, ataki socjotechniczne, ataki na sieci komputerowe, przeprowadzanie fałszywych rekrutacji w celu zdobycia danych pracowników firmy, dezinformacja, czyli działania typu oczernianie konkurencji czy wykorzystywanie technicznej inwigilacji, co polega na montowaniu kamer, podsłuchów oraz urządzeń GPS.

Szpiegostwo gospodarcze pojawia się we wszystkich tych miejscach, w których informacja ma wysoką wartość, a jej samodzielne zdobycie byłoby czaso— i pracochłonne. Najczęściej odnosi się ono do zaawansowanych technologii oraz innowacyjnych firm wydających ogromne kwoty na swój rozwój i badania.

Do branż szczególnie narażonych na szpiegostwo gospodarcze zaliczają się: finanse, motoryzacja, IT oraz farmacja. To właśnie tam do czynienia mamy bowiem z najbardziej agresywną konkurencją.

Jak ustalić, kto stoi za szpiegostwem przemysłowym? Osoby, które zlecają przeprowadzenie czynności mających na celu nielegalne zdobycie informacji najczęściej organizują całe przedsięwzięcie w sposób, który zagwarantuje im maksymalne bezpieczeństwo i dyskrecję.

Odpowiedzialność karna za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa jest zapisana w ustawie o zwalczaniu nielegalnej konkurencji i w Kodeksie karnym.

Masz jakiekolwiek pytania? Chcesz skorzystać z naszych usług detektywistycznych?

Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne. Pamiętaj o naszej stronie internetowej: Biuro Detektywistyczne.


    One Comment

    Comments are closed.