Sextortion, co to jest, jak nie dać się oszukać i szantażować w internecie

Coraz więcej aspektów naszego codziennego życia przenosi się ze świata realnego do wirtualnej rzeczywistości. Nie inaczej jest z randkowaniem. Na osoby poszukujące drugiej połówki albo kogoś, z kim mogłyby miło spędzić czas, nierzadko czyhają ludzie o złych zamiarach, którzy budują zaufanie, a następnie proszą o intymne zdjęcia, by wykorzystać je jako narzędzie do szantażu. To właśnie jest sextortion, coraz bardziej powszechne zjawisko w sieci, które przekształca się w coraz bardziej niebezpieczną formę szantażu online, skutkującą tragicznymi konsekwencjami dla jego ofiar. Dlatego, zanim zaczniesz randkować online, przeczytaj co to jest sextortion oraz jak nie wpaść w sidła internetowych oszustów i nie stać się ofiarą szantażu w internecie.

Sextortion co to jest i dlaczego jest tak niebezpieczny

Sextortion – termin ten to połączenie dwóch słów sex i extortion (szantaż) i określa zjawisko wykorzystywania materiałów o charakterze intymnym, takich jak nagrania wideo lub zdjęcia, do szantażowania ofiary w celu osiągnięcia finansowych lub seksualnych korzyści. Ten rodzaj szantażu należy do najczęściej spotykanych form cyberprzemocy, którego ofiarami padają również dzieci, gdyż bezpośrednio łączy się z ciemną stroną sextingu, czyli bardzo popularną obecnie wśród młodych ludzi praktyką wysyłania poprzez komunikatory intymnych zdjęć i pikantnych wiadomości.

Sextortion natomiast ma poważne konsekwencje zarówno dla ofiar, które często doświadczają problemów emocjonalnych, takich jak lęki i depresja. Co więcej, ze względu na erotyczny charakter materiałów wykorzystywanych przez szantażystów, istnieje duże ryzyko społecznego upokorzenia ofiary. Dlatego w skrajnych przypadkach, ofiary sextortion mogą czuć się zmuszone do popełnienia samobójstwa.

Deep fake – nowe zagrożenie technologiczne wykorzystywane do szantażu w internecie

Do tej pory, przestępstwa typu sextortion bazowały głównie na autentycznych materiałach prywatnych, które cyberprzestępcy wykradali lub uzyskiwali dzięki naiwności ofiary. Wraz z rosnącym rozwojem technologicznym, mają oni nowe narzędzia służące im do szantażu i już nie muszą tracić czasu, by nakłonić ofiarę do zrobienia czegoś. Jednym z takich sposobów jest korzystanie z  deepfakes, czyli fałszywych obrazów i wideo wygenerowanych przy użyciu sztucznej inteligencji. 

Dzięki zaawansowanym algorytmom są w stanie realistycznie manipulować obrazem i dźwiękiem i  uczynić je trudnymi do odróżnienia od prawdziwych materiałów. Te generowane przez AI obrazy lub nagrania wideo, mogą przekonać odbiorcę, że widzą daną osobę w sytuacji, która nigdy nie miała miejsca. 

Wykorzystanie deepfakes w przypadku sextortion pozwala szantażystom na tworzenie fałszywych materiałów, które wydają się autentyczne, ale w rzeczywistości są całkowicie sfabrykowane. W tym celu przestępcy robią zdjęcia ofierze w codziennych sytuacjach lub korzystają z całkiem niewinnych zdjęć i filmików umieszczanych przez nią na mediach społecznościowych. Sfabrykowany materiał następnie wykorzystują do szantażu emocjonalnego.

Sextortion w Polsce – jak działa szantażysta w internecie

Schemat działania szantażystów na portalach i w aplikacjach randkowych jest niemalże zawsze taki sam. Sytuacja taka dotyczy nie tylko portali i aplikacji randkowych, lecz także mediów społecznościowych, np. popularnego Facebooka. Ofiarami padają najczęściej kobiety i mężczyźni w średnim wieku, których status materialny zachęca oszustów do podjęcia działań kończących się na szantażu, uznawanym w Polsce za przestępstwo (art. 190 k.k.). Profil oszustki lub oszusta prezentuje zawsze atrakcyjną osobę  – młodą kobietę bądź mężczyznę w średnim wieku. Jest prowadzony w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę potencjalnej ofiary.

Po kilku niezobowiązujących, swobodnych konwersacjach, które mają na celu wzbudzenie zaufania, następuje zbieranie informacji o ofierze. Szantażystka lub szantażysta może pytać o rodzinę i znajomych, miejsce pracy czy sposób spędzania wolnego czasu. Z dużym prawdopodobieństwem padną też pytania o żonę lub męża czy osobę, z którą potencjalna ofiara jest w stałej relacji. Zazwyczaj kwoty, o których mówią szantażyści, wahają się w granicach od równowartości 200 dolarów amerykańskich do nawet 40 000 euro. Właśnie dlatego przestępcy często zadają pytania, które ułatwiają im zorientowanie się w zasobności portfela potencjalnej ofiary, np. o plany na wakacje, miejsce pracy czy model prywatnego samochodu.

Kolejnym etapem znajomości przez Internet, która może trwać nawet przez ponad pół roku, jest prośba o przesłanie filmiku z widoczną twarzą. Nagranie takie jest dla przestępcy podstawą szantażu. Liczy on, że ze względu na poufny, a czasami wręcz intymny charakter nagrania, osoba szantażowana wybierze przelew, a nie ryzyko powiadomienia rodziny, znajomych czy pracodawcy o randkowaniu w Internecie. Trudno zresztą uwierzyć szantażyście, że po jednym przelewie nie wysunie kolejnych żądań.

Mechanizm działania sextortion jest wyrafinowany i opiera się na manipulacji, zastraszaniu i naruszaniu prywatności ofiary. Dlatego bardzo ważne  jest edukowanie społeczeństwa na temat zagrożeń online oraz promowanie świadomości i ostrożności w kontaktach internetowych szczególnie wśród młodych ludzi.

Jak bezpieczne randkować online i uchronić się przed szantażem w internecie

W wirtualnym świecie jest dzisiaj tak wiele portali i aplikacji randkowych, że trudno byłoby zliczyć je wszystkie. Osoby poszukujące drugiej połówki chętnie korzystają także z popularnych serwisów społecznościowych. Jak wskazują liczne badania na temat fenomenu social datingu, wielu randkujących online niezależnie od rodzaju portalu obawia się bycia oszukanym. Dlatego podajemy kilka porad na temat tego, co zrobić, by nie dać się oszukać i jak bezpiecznie randkować w internecie:

  • bądź świadomy – zdobywaj wiedzę na temat zagrożeń online (w tym sextortion) oraz typowych scenariuszy i mechanizmów działania szantażystów;
  • bądź ostrożny – zachowuj ostrożność podczas nawiązywania kontaktów z nieznajomymi w internecie, zwłaszcza na portalach randkowych. Nie ufaj łatwo osobom, których nie znasz dobrze i osobiście;
  • pilnuj prywatności – ustaw odpowiednie opcje prywatności na swoich kontach w mediach społecznościowych i aplikacjach randkowych oraz  ogranicz dostęp do swoich danych osobowych tylko dla osób, którym ufasz;
  • nie udostępniaj intymnych materiałów – pod żadnym pozorem nie udostępniaj i nie wysyłaj zdjęć, filmów ani nagrań audio osobom, którym nie ufasz w pełni. Pamiętaj, że raz wysłane materiały mogą być trudne do usunięcia i mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie;
  • naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze – bądź czujny i nie ignoruj niepokojących zachowań innych użytkowników, które mogą wskazywać na próby szantażu online;
  • szybko reaguj – jeśli stajesz się celem szantażu online, nie wahaj się zgłosić incydentu odpowiednim organom ścigania. Im szybciej zareagujesz, tym większe masz szanse na ochronę siebie i uniknięcie dalszych szkód. Pamiętaj, że sextortion zgodnie z art. 190 k.k., jak inne formy szantażu są przestępstwem, za które sprawca może być skazany nawet  na 2 lata pozbawienia wolności.

Na portalach randkowych można spotkać także stalkerów, a nawet szantażystów. O pomoc w poradzeniu sobie z szantażem warto poprosić specjalistów.

Sextortion – co zrobić, gdy stałeś się ofiarą szantażysty

Wpadnięcie w sidła oszustów, kiedy szukasz drugiej połówki, to jeden z najgorszych możliwych scenariuszy. Aby intymne szczegóły relacji, która w zasadzie nigdy nie wychodzi poza świat wirtualny, nie dotarły do Twojej rodziny czy współpracowników, dobrze zatrudnić fachowców. Prywatni detektywi wyciągnęli z tarapatów już niejedną osobę, która poszukiwała miłości online. Godną polecenia grupą detektywów jest warszawska Agencja Detektywistyczna Prodetektyw, która rozwiązała już wiele takich spraw oraz gwarantuje pełną dyskrecję i anonimowość klientów. Wśród prywatnych detektywów zatrudnionych w Agencji są,  byli funkcjonariusze elitarnych jednostek policji, którzy prowadzą działania w Polsce i wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Podsumowując, sextortion to forma cyberprzemocy polegająca na pozyskaniu najczęściej przez portale internetowe erotycznych materiałów i wykorzystaniu ich do szantażu ofiary. Warto pamiętać, że w tym celu szantażyści wykorzystują nie tylko naszą naiwność i chęć do nawiązania relacji, ale też nowoczesne technologie. Dlatego sextortion może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy orientacji seksualnej i jest to duże zagrożenie, które może prowadzić do poważnych konsekwencji dla ofiar, zarówno emocjonalnych, jak i społecznych. W związku z tym istotne jest, abyśmy wszyscy byli świadomi tego zagrożenia i podejmowali odpowiednie środki ostrożności w celu ochrony siebie i swoich bliskich przed sextortion.

Masz jakiekolwiek pytania? Jesteś ofiarą szantażu?

Nie wahaj się. Rozwiążemy Twój problem z szantażystą. Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne.


    4 Comments

    Comments are closed.