Badanie wariografem. Jak działa wariograf.

Wariograf jest przyrządem służącym do badania, czy dana osoba mówi prawdę. Wykorzystywany jest on zarówno przez policję, jak i służby państwowe, sądy, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne. Jak działa to urządzenie?

Wariograf rejestruje zmiany psychofizyczne organizmu osoby przesłuchiwanej. Pod uwagę bierze on czynniki, takie jak puls, ciśnienie krwi, oddech oraz przewodnictwo prądu elektrycznego przez skórę. Badanie z wykorzystaniem wariografu powinno być wykonywane przez profesjonalistę, co wynika z tego, iż wymaga ono stosownej analizy. Co ważne, wariograf nie wykrywa kłamstwa, lecz sprawdza reakcję organizmu na uzyskany impuls. Podczas przeprowadzania analizy niezbędne jest uwzględnienie wszystkich czynników, które mogą wpływać na badanego.

Wariograf zapisuje odruchy ciała towarzyszące danym emocjom. Te z kolei ujawniają się w czasie mówienia zgodnie albo niezgodnie z wewnętrznymi przekonaniami badanego. Specjalistyczna analiza wykazuje, czy dane zdarzenie mogło mieć miejsce, czy nie. Pytania zadawane w czasie przeprowadzania badania z wykorzystaniem wariografu nie mogą dotyczyć poglądów czy uczuć podejrzanego. Muszą one odnosić się do konkretnej czynności wykonanej przez badanego. W przypadku kłamstwa do czynienia mamy z reakcjami organizmu, takimi jak wzrost ciśnienia krwi, przyspieszony oddech czy pocenie się. Tym, co je wyróżnia jest to, że są one niezależne od woli człowieka. Jako że odpowiada za nie układ nerwowy, nie ma możliwości ich kontrolowania.

W czasie badania wariografem, osobie badanej zakłada się kilka czujników, spośród których każdy bada inny aspekt odnoszący się do reakcji na otoczenie. Na klatce piersiowej umieszczane są czujniki mierzące zmiany oddechu, na opuszkach palców dłoni — rejestrujące elektryczne przewodnictwo skóry, a na przedramieniu — badające zmianę ciśnienia krwi oraz tętna. Badanie jest wykonane w pokoju pozbawionym jakichkolwiek czynników mogących rozpraszać osobę badaną. Nie mogą do niego wchodzić osoby trzecie. Podczas badania należy zagwarantować ciszę i spokój, tak by badany mógł się skupić wyłącznie na udzielaniu odpowiedzi na zadawane pytania. Wariograf jest obsługiwany przez wyspecjalizowaną osobę zadającą dwa rodzaje pytań: krytyczne oraz kontrolne. Pierwsze z nich są związane bezpośrednio z badaną sprawą. Drugie są zagadnieniami mającym na celu sprawdzenie reakcji badanego na sytuację kłamstwa. Zadając je, osoba badana jest proszona o to, aby celowo skłamać lub celowo pada pytanie brzmiące niejednoznacznie, odpowiedź na które nie będzie do końca szczera. Do czynienia możemy mieć również z badanami neutralnymi, inaczej nieistotnymi lub niezwiązanymi. Czujniki, w jakie jest wyposażony wariograf mierzą reakcję na każdą odpowiedź. Na ekranie komputera wyświetla się wykres, który obrazuje odruchy fizjologiczne osoby badanej. W przypadku dłuższych badań zaleca się robienie przerw. Wynika to z tego, że zmęczenie może mieć wpływ na pozyskiwane dane i przyczyniać się do sfałszowania wyników.

Masz jakiekolwiek pytania? Chcesz skorzystać z naszych usług detektywistycznych?

Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne. Pamiętaj o naszej stronie internetowej: Agencja Detektywistyczna.