Zdrada emocjonalna

Zdradę emocjonalną określić można jako nawiązanie relacji z inną osobą (najczęściej płci przeciwnej), która jest powieleniem tej, jaka łączy osobę zdradzającą ze stałym partnerem czy partnerką.

W znaczącej większości wypadków zdrada emocjonalnie zaczyna się bardzo niewinnie — od częstych rozmów czy pomocy w trudnych sytuacjach. Stopniowo między dwójką osób zaczyna tworzyć się poczucie bliskości oraz nić porozumienia. Myślenie o nowej sympatii i odliczanie dni do kolejnego spotkania z nią stają się nowym elementem codzienności.

Etapy zdrady emocjonalnej mogą być różne. Niekiedy taka relacja trwa nawet przez wiele lat. Warto zdawać sobie sprawę, że może mieć ona poważne skutki i przyczynić się do rozpadu związku.

Niektóre osoby przez wiele lat nie mają świadomości, że są zdradzane. Osoba spoza związku jest traktowana przez nie jak dobry kolega czy koleżanka drugiej połówki. Do głównych objawów zdrady emocjonalnej zaliczają się: rozmowy o przyjacielu czy przyjaciółce i ich problemach, porównanie z nimi na niekorzyść osoby ze związku, utrzymywanie w tajemnicy wspólnych spraw, zaniedbywanie obowiązków na rzecz partnera czy partnerki, szantaż emocjonalny, poszukiwanie wsparcia u nowej sympatii, intensyfikacja kontaktów (spotkania osobiste, rozmowy telefoniczne, wymiana SMS — ów czy wiadomości w mediach społecznościowych), entuzjazm płynący z nowej relacji, odczuwanie braku zrozumienia u drugiej połówki, romantyczne gesty w kontaktach z nową miłością oraz chęć przebywania z nią sam na sam. Ostatni z sygnałów jest szczególnie niebezpieczny — prowadzić może on bowiem do zdrady fizycznej.

Jak wygląda zdrada emocjonalna u mężczyzny? Najczęściej ma ona swoje źródło w potrzebie bycia docenionym i dostrzeżonym przez kobietę. Dla mężczyzn niezwykle istotne jest regularne potwierdzanie ich siły i mądrości. Gdy nie są oni usatysfakcjonowani ze swojego związku, często zaczynają się stopniowo zbliżać do koleżanki czy przyjaciółki. Początkowo nie planują romansu. Z czasem jednak, ich rozmowy zaczynają dotyczyć coraz bardziej osobistych tematów, a relacja jest utrzymywana w tajemnicy. Pojawia się chęć coraz częstszych spotkań i wspólnego spędzania czasu wolnego.

A co, jeżeli chodzi o zdradę emocjonalną u kobiet? Wiele z nich mocno odczuwa potrzebę wysłuchania, zaopiekowania i podkreślenia atrakcyjności. Jeżeli nie otrzymują tego w związku, zbliżają się do przyjaciela, który jest cierpliwy, empatyczny i daje poczucie bezpieczeństwa. Dla kobiet zdrada emocjonalna i fizyczna oznaczają to samo — ochłodzenie relacji i odsunięcie stałego partnera.

Każda zdrada — czy to emocjonalna, czy fizyczna wywołuje gniew, ból i rozczarowanie. Zdradzona osoba czuje się gorsza i traci poczucie własnej wartości. Wielu osobom wspólne życie po takim ciosie wydaje się niemożliwe. Warto jednak dać sobie szansę i udać się na wspólną terapię. Aby zakończyła się ona sukcesem, wymagać będzie jednak szczerości i zaangażowania obu stron. Jedynie wówczas możliwe będzie stopniowe odbudowanie zaufania.

Masz jakiekolwiek pytania? Chcesz skorzystać z naszych usług detektywistycznych?

Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne. Pamiętaj o naszej stronie internetowej: Agencja Detektywistyczna.