Windykacja należności. Co to jest windykacja i dlaczego warto powierzyć ją specjalistom.

Windykacja polubowna — sposób na skuteczne i szybkie odzyskanie długów.

Pożyczając pieniądze, nikt z nas nie zakłada, że długu nie odzyska a wystawiając fakturę za zlecenie, oczekujemy terminowej zapłaty. Niestety bywa tak, że dłużnicy nie spieszą się z uregulowaniem należności. Wówczas grzecznie upominamy się o naszą własność, licząc na uczciwość. Jednak często szybko przekonujemy się, że nasz dłużnik nie odda dobrowolnie pieniędzy.
W takiej sytuacji polecamy skorzystać z windykacji, która jest legalnym narzędziem do odzyskiwania długów. Przeczytaj, na czym polega skuteczna windykacja i dlaczego warto wybrać naszą agencję detektywistyczną do jej przeprowadzenia.

Windykacja, czyli co to jest (lub na czym polega) legalne odzyskiwanie długów.

Termin windykacja pochodzi z języka łacińskiego od vindicatio, które oznacza zemstę, obronę konieczną oraz dochodzenie swoich roszczeń. Tym ostatnim działaniem już w Cesarstwie Rzymskim zajmowała się instytucja powołana do odzyskiwania majątku od osób niebędących ich właścicielami.

Obecnie windykację określa się jako dochodzenie swojej własności w ramach działań prawnie dopuszczonych. Prościej rzecz ujmując, windykacją nazywamy działania zmierzające do odzyskania przez wierzyciela należności (długu) od dłużnika.
Działania związane z długiem i windykacją regulowane są przez k. c. i windykacja najczęściej dotyczy należności pieniężnych, ale może również odnosić się do innego rodzaju majątku.

Rodzaje windykacji

Windykację zasadniczo dzieli się na dwa rodzaje miękką zwaną też windykacją polubowną i tzw. windykację twardą, czyli windykację sądową i karną.

Windykacja polubowna terenowa

Windykacja miękka zwana też polubowną jest najkorzystniejszą metodą odzyskiwania długów i to zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika. Polega ona głównie na przypominaniu, mediacjach i negocjacjach mających na celu szybką spłatę należności bez udziału sądu i komornika.
Jeśli windykacja miękka jest profesjonalnie przeprowadzona to staje się skutecznym, szybkim i mało stresującym narzędziem do odzyskiwania długów. Dlatego ściąganie należności w sposób polubowny jest stosowane jednakowo w przypadku windykacji bankowej, jak i prowadzonej przez firmy zajmującej się windykacją.
Zazwyczaj windykację miękką zaczyna się od tzw. windykacji niebezpośredniej (zdalnej), czyli przy pomocy pism, maili, SMS-ów i telefonów. W wysyłanych wiadomościach przypomina się dłużnikowi o niezapłaconych należnościach i ewentualnie proponuje możliwość rozłożenia zadłużenia.
Natomiast jeśli dłużnik nie reaguje na tego typu ponaglenia, koniecznie należy przejść do bezpośrednich działań nazywanych windykacją terenową.
Windykacja terenowa zwana inaczej bezpośrednią lub osobistą polega na spotkaniu się windykatora z dłużnikiem w celu nakłonienia zadłużonego do jak najszybszej spłaty należności.
Oczywiście działania windykatorów są zgodne z obowiązującym prawem bez znamion czynów karalnych, które mogłyby stanowić podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko wierzycielowi.
Nasi specjaliści mają wiedzę z zarówno z zakresu przestępstw gospodarczych, jak i prowadzenia negocjacji i zbierania informacji dlatego potrafią przekonać dłużnika do spłaty należności. Ponadto podczas windykacji terenowej nasi pracownicy skrupulatnie zbierają dane na temat sytuacji finansowej dłużnika, jego majątku, a nawet przeprowadzają pełny wywiad gospodarczy.
W oparciu o uzyskane informacje negocjują z osobą zadłużoną i wskazują zalety spłaty długów bez udziału komornika.
Natomiast w sytuacji, kiedy dłużnik pozostaje nieuchwytny, ustalamy jego miejsce pobytu i aktualne dane kontaktowe, które są niezbędne podczas sprawy o windykację sądową.

Windykacja sądowa

Jeżeli jednak windykacja polubowna nie przynosi skutku, to wspieramy naszych klientów podczas windykacji sądowej zwanej windykacją twardą. Windykacja twarda bowiem to nic innego jak dociekanie swoich praw i odzyskanie należności poprzez windykację sądową i egzekucję komorniczą.
Niestety proces windykacji twardej jest w naszym kraju długotrwały, a egzekucja komornicza często bywa nieskuteczna. Dlatego Pro Detektyw wspiera w tym procesie wierzycieli, zbierając potrzebne do rozprawy informacje. Ponadto kierujemy klientów do współpracujących z Agencją prawników doświadczonych w prowadzeniu spraw dotyczących odzyskiwania należności.

Dlaczego do odzyskania długów warto wybrać firmę zajmującą się windykacją?

Pożyczając pieniądze lub oferując jakąś usługę, zabezpieczamy się stosowną umową i wierzymy w otrzymanie należności w terminie.
Niestety dłużnicy często nie mają skrupułów i nie dotrzymują umów. Czują się bezkarni i już w momencie podpisywania umowy wiedzą, że się z niej nie wywiążą. Należą do ludzi, którzy nie mają tzw. kręgosłupa moralnego, pozbawieni są empatii i dbają tylko o swoje interesy. Nierzadko w momencie pojawienia się należności bywają nieuchwytni dla wierzyciela lub co gorsze aroganccy i bezczelni.
Dlatego próby samodzielnego odzyskania pieniędzy przez pokrzywdzonego są nie tylko bezskuteczne, ale też stresujące, a w niektórych przypadkach nawet niebezpieczne.
Natomiast zgłoszenie się do prawnika i zdecydowanie się na odzyskanie długów drogą sądową ma niestety wiele minusów, pośród których można wymienić:

 • długi czas oczekiwania na rozprawę,
 • częste odraczanie spraw,
 • stres wynikający z przesłuchań,
 • koszty, które powód musi ponieść w trakcie rozprawy (np. powołanie biegłych),
 • korzystny wyrok nie oznaczający spłaty długów,
 • opieszałość komornika,
 • niska skuteczność egzekucji komorniczych.

W związku z powyższym, pomimo że ustawodawstwo daje możliwość odzyskania długów na drodze sądowej, warto zdecydować się na wynajęcie firm doświadczonej w windykacji polubownej.
Nasi agenci to osoby mające doświadczenie zarówno z pospolitymi złodziejami, oszustami, jak i przestępcami gospodarczymi. Detektywi prowadzą kilkutorowo działania windykacyjne w tym:

 • negocjacje,
 • obserwację,
 • zbieranie danych,
 • wywiad gospodarczy.

Dlatego powierzając odzyskanie długów Agencji Pro Detektyw, masz szansę nie tylko na szybką i skuteczną windykację, ale też brak konieczności spotykania się z dłużnikiem i bezstresowe odzyskanie należności.
Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą Biura Detektywistycznego, które zajmuje się sprawami dotyczącymi zarówno sfery prywatnej (np. szantażu) , jak i biznesowej (kłopotów z najemcą – eksmisją).

Skuteczna windykacja

Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@prodetektyw.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 500 15 60 15.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego. Wszystkie Twoje dane są szyfrowane i bezpieczne.


  8 Comments

  Comments are closed.