Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” (oryginalny tytuł: „LasseMajas detektivbyrå”) to szwedzka seria książek dla dzieci autorstwa Martina Widmarka, z ilustracjami Heleny Willis. O czym opowiada? Z czego wynika tak duża popularność tych książek?

Seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” opowiada o przygodach dwójki młodych przyjaciół — Lassego oraz Mai, którzy żyją w małym szwedzkim miasteczku Valleby, gdzie prowadzą swoje własne biuro detektywistyczne. Dzięki swojej inteligencji, wyobraźni, ciekawości oraz prowadzonemu nastawieniu, udaje im się rozwiązywać rozmaite zagadki wraz z lokalnym komisarzem policji. Biura Lassego i Mai znajduje się w piwnicy domu dziewczyny. Znajdują się tam wszystkie sprzęty niezbędne do wykonywania pracy detektywa, takie jak komputer, aparat fotograficzny, lupa czy sztuczne nosy. Zamieszkiwane przez nich miasteczko Valleby kryje przed sobą wiele niezwykłych zagadek.

Co warto wiedzieć na temat twórców serii książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”? Ich autorem jest Martin Wildmark, który urodził się 19 marca 1961 roku w Linköping. To popularny szwedzki pisarz specjalizujący się literaturze dla dzieci i młodzieży. Napisana przez niego seria książeczek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” od lat nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach na całym świecie. Wildmark jest również autorem serii kryminalnych książek dla młodzieży „Dawid i Larisa”. Jej bohaterami są 13 — letni Dawid oraz jego nowa koleżanka ze szkoły — Larisa. Pewnego dnia razem ruszają oni na poszukiwania właściciela antykwariatu, który znika w tajemniczych okolicznościach. Nastolatkowie napotykają na swojej drodze szereg skomplikowanych intryg i trudnych zagadek. W skład serii wchodzą książki: „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”, „Pieśń szamana”, „Wyspa Obłąkanych”, „Trzynasty gość” czy „Pod szklanym niebem”.

Autorką ilustracji do serii książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” jest Helena Williams. To urodzona 16 kwietnia 1964 roku w Sztokholmie szwedzka ilustratorka oraz autorka książek dla dzieci.

W Polsce, książki „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” wydaje poznańskie Wydawnictwo Zakamarki, które specjalizuje się w szwedzkiej oraz francuskiej literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Zostało ono założone w 2007 roku przez Katarzynę Skalską — nauczycielkę języka szwedzkiego oraz tłumaczkę. Pierwszą wydaną przez wydawnictwo książką były „Przygody Astrid — zanim została Astrid Lindgren”.

Na podstawie omawianej serii książek powstał 24 — odcinkowy serial „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. W latach 2013 — 2018 powstała seria, w skład której weszły następujące filmy: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms”, „ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby”, „ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”, „ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza Tajemnica” oraz „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”.